Zabezpieczony Biznes

SiU 4: Jak zabezpieczyć firmę i rodzinę w razie śpiączki? Pełnomocnictwo w praktyce.

Ten odcinek jest dla Ciebie jeżeli zastanawiasz się:
  • w jakich sytuacjach mógłbyś wykorzystać pełnomocnictwo
  • co to jest prokura i jak wpływa na ciągłość firmy
  • jak wypłacić pieniądze ze swojej polisy w sytuacji śpiączki
  • jak ułatwić rodzinie funkcjonowanie w sytuacji śpiączki

 

Cześć, witajcie w czwartym odcinku podcastu Sukcesja i Ubezpieczenia. Dzisiaj nadal kontynuujemy temat zabezpieczenia pod kątem prawnym. Ja wiem, że podcast brzmi Sukcesja i Ubezpieczenia. Ale słuchajcie, no jakoś tak dobrze mi się nagrywa o tych odcinkach związanych stricte z sukcesją, z dziedziczeniem i tak dalej, że po prostu postanowiłem ten temat trochę pociągnąć przez parę odcinków.

Jakby odcinki o ubezpieczeniach też będą, natomiast tutaj jakoś ta woda po prostu płynie łatwiej i łatwiej mi się te odcinki nagrywa, w związku z tym postanowiłem jeszcze ten temat trochę pociągnąć. Także…

Możecie spodziewać się, że jeszcze trochę na ten temat będzie, a w przyszłości niedalekiej nagram też odcinki właśnie o ubezpieczeniach, jak je wykorzystać właśnie też w planowaniu sukcesji, w tym całym naszym właśnie planie zabezpieczenia rodziny.

Także one też będą, natomiast to tak jak powiedziałem, no po prostu jakoś łatwiej nagrywa mi się akurat teraz na te tematy związane z stricte sukcesją i z dziedziczeniem. Słuchajcie, tak jeszcze w ogóle, akurat tak się złożyło, że jak zacząłem nagrywać podcast, to dopadła mi choroba i po tym pierwszym odcinku cały czas mam kaszel, nosowy głos.

Może tego aż tak bardzo nie słychać, no bo oglądacie, słuchacie podcastu już jak powiedzmy ta infekcja była. Natomiast ja się już nie mogę doczekać, kiedy przestanę kaszleć i już nie będę musiał ciąć aż tych… Tak bardzo tych odcinków, bo to jest naprawdę męczące. Trzeba zatrzymywać nagrywanie potem albo wycinać te kaszlenie. To jest po prostu masakra.

Także już mam nadzieję, że niedługo ta choroba się skończy. To przez te ostatnie trzy odcinki cały czas po prostu ten kaszel mi towarzyszy, co jest dość mocnym utrudnieniem w nagrywaniu podcastów.

Tak to właśnie jest. Ale słuchajcie, wracając do tematu odcinka.

Dzisiejszy temat brzmi jak zabezpieczyć rodzinę w razie śpiączki. I to jest taki temat, który trochę się łączy z drugiego odcinka, w którym opowiadałem jak zabezpieczyć rodzinę w razie śmierci. Natomiast tam wykorzystywaliśmy testamenty, dyspozycje czy zarząd sukcesyjny. Natomiast w tym odcinku opowiem właśnie jakie dokumenty można wykorzystać do tego. Żeby zabezpieczyć rodzinę w razie śpiączki i paraliżu.

Dlaczego akurat taki temat? No bo wydaje mi się, że mimo wszystko mało osób ma taką…

Takie pełnomocnictwa przygotowane w razie W, czyli o ile na przykład spisany testament trzymamy w segregatorze z innymi ważnymi dokumentami, na przykład, nie wiem, z aktami notarialnymi, czy tam z umowami kupna-sprzedaży, umowami różnymi, to tych pełnomocnictw raczej tam nie znajdziemy, albo bardzo, bardzo rzadko.

To jakby taką obserwację mam z własnego doświadczenia po rozmowie z klientami po prostu, że te testamenty, no to się jeszcze gdzieś tam pojawiają. Ubezpieczenia na życie, no to jasne.

Jasna ta świadomość gdzieś wśród Polaków rośnie i to jest okej. Natomiast te pełnomocnictwa, no to tak może już nie bardzo. Trochę może inaczej wygląda, jeżeli ktoś prowadzi firmę, zwłaszcza spółkę z o. o. No to ta świadomość u osób prowadzących firmę jest trochę większa.

No dlatego, że wiecie, no tam jest tak, że jak się prowadzi firmę, no to ciężko jest też…

Wszystko ogarnąć samemu. Więc wykorzystuje się pełnomocnictwa, inne osoby do tego, żeby zdelegować trochę na nich swoich zadań. Prokurentów się ustala i tak dalej. Więc ta świadomość tam jest trochę większa, wykorzystywania pełnomocników.

Natomiast w naszym życiu prywatnym już tak może za bardzo nie jest. A ten temat właśnie akurat śpiączki i paraliżu jest taki, że są to sytuacje, w której niby jeszcze jesteś. No ale tak jakby cię już nie było, no bo… Albo przez jakiś czas Ciebie nie było.

No bo jak już zapadniesz tą śpiączkę, czy tam będziesz leżał sparaliżowany, no to już żadnego pełnomocnictwa nie udzielisz. I pewnie, żeby rodzina mogła załatwiać za Ciebie pewne sprawy, no to będzie musiała, nie wiem, czy pójść do sądu, ubezwłasnowolnić Ciebie, czy jakieś inne takie rzeczy.

A można na to przygotować rodzinę, żeby… Proces cały usprawnić, właśnie przygotowując odpowiednie pełnomocnictwa zawczasu i trzymając je razem z innymi ważnymi dokumentami. Temat wydaje mi się, że będzie interesujący poniekąd dla singli, dla małżeństw, dla osób prowadzących firmy.

Główną jakby różnicą w zastanawianiu się nad tym tematem będzie tylko obszar i sytuacje, które będą do zabezpieczenia. No bo pewnie sobie wyobrażasz, że jak prowadzisz firmę, no to tych sytuacji do zabezpieczenia jest po prostu mówiąc wprost więcej.

Ja głównie opowiem o tym wykorzystując takie praktyczne przykłady właśnie wykorzystania pełnomocnictwa w naszym życiu. Opowiem co to jest pełnomocnictwo, jak je ustalić, podam właśnie takich sześć przykładów jak można je wykorzystać w życiu. Opowiem też o jednym dokumencie, który pełnomocnictwem nie jest, ale wydaje mi się, że warto, żebyście o nim usłyszeli.

A więc jeżeli interesuje Cię to, w jaki sposób ułatwić osobom bliskim zarządzanie majątkiem, firmom w sytuacji Twojej śpiączki bądź Twojego partnera biznesowego, życiowego, no to ten odcinek jest właśnie dla Ciebie.

Okej, na początku krótka definicja, co to jest pełnomocnictwo. Mówiąc wprost, pełnomocnictwo to upoważnienie kogoś do działania w Twoim imieniu. To nie jest jakiś rocket science.

Natomiast mamy dwa rodzaje pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo zwykłe i prokura. Prokura może być udzielona przez osoby, które prowadzą działalność wpisaną do CIDG i przez podmioty wpisane do KRS-u.

Czyli jeżeli prowadzisz, nie wiem, JDG, tą spółkę osobową, to jak najbardziej tutaj… Prokurę będziesz mógł wykorzystać. To jest taki trochę pełnomocnik na sterydach. Ja o nim opowiem w dalszej części, natomiast to jest naprawdę interesujące pełnomocnictwo.

I jakby przechodząc do tego, w jaki sposób udzielać pełnomocnictwo, to słuchajcie, no mamy takich, ja sobie wypisałem takich w sumie cztery kroki. I pierwszy krok to jest na samym początku ustal zakres spraw lub czynności, które będziesz… Które ktoś będzie mógł za ciebie załatwić, czyli które będziesz chciał może, żeby ktoś za ciebie załatwił.

Czyli ustalasz ten zakres czynności, spisujesz po prostu na kartce, potem ustalasz kogo chcesz ustanowić pełnomocnikiem w danej kompetencji. I dobrze jakby to była właśnie osoba zaufana, która ma kompetencje, no i oczywiście zdolności do czynności cywilnoprawnych, no bo to bez tego pełnomocnikiem być ktoś. Nie może.

Natomiast to jest ważne, że jeżeli sobie wypiszesz ten zakres spraw albo czynności, które chcesz, żeby ktoś za ciebie załatwił, no to też żebyś wybrał osoby odpowiednie. Czyli jeżeli ktoś inny miałby robić rzeczy związane z działalnością, no to niech będzie inna osoba, bo ma na przykład takie kompetencje, a jeżeli ktoś inny miałby zajmować się akurat sprzedażą nieruchomości bądź…

Zakupem nieruchomości, bo na przykład możesz mieć teraz taki proces w swoim życiu i znasz kogoś, kto rzeczywiście mógłby Ci w tym pomóc, jest to osoba zaufana i ma do tego kompetencje, a to nie muszą być te dwie same osoby.

To po prostu zastanów się, kogo chcesz ustanowić do jakiej funkcji i też po prostu spisz sobie te osoby. To jest też ważne, że ta osoba musi się zgodzić na bycie Twoim… Pełnomocnikiem, nie? Także to wydaje mi się dość istotne.

Możesz w trzecim jakby kroku, możesz ustalić czas działania pełnomocnictwa. Jeżeli go nie ustalisz, to się nic nie dzieje, pełnomocnictwo dalej jest w mocy, dlatego, że kodeks cywilny ustala, kiedy ono wygasa, na przykład w chwili śmierci mocodawcy. Natomiast to jest… Taki punkt, który może być, ale nie musi.

Jeżeli wiesz, że ta czynność po prostu będzie wykonywana tylko przez jakiś czas, albo chcesz, żeby ten pełnomocnik po prostu funkcjonował tylko przez jakiś czas, no to możesz określić przez jaki. Okej, czwarty punkt to jest zadbaj o odpowiednią formę pełnomocnictwa. I teraz o co chodzi?

Chodzi o to, żeby nie zrobić takiego babola, że uposażysz czy…

Napiszesz sobie na kartce zwykłej papieru pełnomocnictwo do tego, żeby ktoś zbył w Twoim imieniu nieruchomość, bo to po prostu nie zadziała. Zbycie nieruchomości jest wykonywane aktem notarialnym i jeżeli pełnomocnik miałby to wykonać, to też pełnomocnictwo musi być w formie aktu notarialnego, więc jest taka zasada.

Jeżeli są czynności jakieś takie zwykłe jak odbiór dokumentów z księgowości. No to odbiór dokumentów z księgowości nie wymaga posiadania aktu notarialnego, no to wtedy pełnomocnictwo wystarczy, że jest takie zwykłe i pisemne.

I jakby teraz wchodząc trochę głębiej, jeżeli pełnomocnik ma wykonywać takie właśnie zwykłe czynności życia codziennego, czynności nieprzekraczające, to się ładnie nazywa, zwykłego zarządu, to jakby nie jest nigdzie zdefiniowane. Jak będziecie chcieli to znaleźć w Google, to raczej nie znajdziecie jakiegoś takiego.

Takiej definicji w kodeksie cywilnym. Generalnie za każdym razem trzeba się zastanawiać i samemu oceniać, czy czynność, którą chcemy zdelegować, przekracza ten zwykły zarząd, czy nie. Natomiast są to zazwyczaj czynności życia codziennego.

Dla przykładu, na przykład właśnie ta sprzedaż samochodu, odebranie dokumentów z księgowości. I wtedy udzielamy pełnomocnictwo ogólne w formie pisemnej. Następne pełnomocnictwo nazywa się rodzajowe. I… Pełnomocnictwo rodzajowe wykorzystujemy, jeżeli czynności mają przekraczać zarząd zwykły.

I takie pełnomocnictwo, te rodzajowe, musi określać szczegółowy zakres czynności. Czyli jeżeli coś wykracza poza taki z czynności życia codziennego, no to już wtedy musimy określać…

Musimy napisać takie pełnomocnictwo, które będzie posiadało już szczegółowy zakres czynności. I na przykład będzie to podpisywanie umów z pracownikami, z podwykonawcami.

To już jest taka dość oficjalna forma i wtedy potrzebujemy też dość takiej bardziej oficjalnej formy pełnomocnictwa, a ona się nazywa rodzajowe. Natomiast jeżeli pełnomocnik miałby dokonywać spraw notarialnych, jak na przykład właśnie sprzedaż budynku, to wtedy… Będzie potrzebne pełnomocnictwo szczegółowe i one musi być wyrażone w formie aktu notarialnego.

Dlaczego? No bo sama czynność, na przykład zbycia nieruchomości, musi odbyć się w formie notarialnej. I dobrze, znaczy to jest kluczowe, żeby zadbać o odpowiednią formę pełnomocnictwa. Okej? Generalnie pełnomocnictwa, co do zasady, jakby prawie każde pełnomocnictwo wygasa w momencie śmierci mocodawcy.

Wyjątkiem jest to, jeżeli w pełnomocnictwie zawarliśmy klauzulę, że nie wygaśnie ona mimo śmierci mocodawcy, natomiast wtedy musimy określić, dlaczego taka klauzula tam się znalazła. Musimy tam określić taki stosunek prawny, jeżeli na przykład tak się trochę uczepię tej sprzedaży nieruchomości czy zakupu.

Jeżeli masz ten proces zakupu nieruchomości w swoim życiu i teraz poczyniłeś jakąś umowę przedwstępną, zapłaciłeś jakąś kasę gdzieś i… I chcesz, żeby ktoś w twoim imieniu dokończył ten zakup, w sensie sfinalizował tam powiedzmy już umowę, a w tak zwanym międzyczasie umrzesz, a udzieliłeś pełnomocnictwa bez tej klauzuli, to pełnomocnictwo po prostu wygaśnie i nikt poza tobą nie będzie mógł tego zakupu dokończyć.

Natomiast jeżeli przewidziałeś taką sytuację i zdajesz sobie sprawę, że ludzie tak umierają, to jeżeli udzieliłeś pełnomocnictwo z taką właśnie klauzulą, że ono nie wygaśnie z chwilą Twojej śmierci, no to w momencie gdyby Ciebie zabrakło, to to pełnomocnictwo nadal będzie po prostu w mocy i to wydaje mi się, że to jest taka dość ciekawa informacja.

Ok, i teraz po tym wstępie, po takim nakreśleniu jeżeli chodzi o rodzaje pełnomocnictwa i co to jest i w ogóle jak je ustalić, to przychodzi czas na… Przykłady wykorzystania pełnomocnictwa. I teraz ja podam właśnie tych sześć przykładów, plus opowiem o tym jednym dokumencie, które jest upoważnieniem.

Także jedziemy sobie z pierwszym przykładem.

Pierwszym pełnomocnictwem będzie pełnomocnictwo medyczne. I udzielamy je na przykład po to, żeby osoby spoza rodziny mogły mieć dostęp do informacji na temat naszego stanu zdrowia. No bo jak pewnie wiesz, to nie jest tak, że każdemu można udzielić informacji na temat twojego stanu zdrowia. Możesz oczywiście poinformować lekarza, kto…

Komu może udzielać takie informacje. No ale jak wiesz, ten temat rozpatrujemy w kontekście śpiączki i paraliżu, gdzie już tego lekarzowi nie powiesz. W związku z tym albo miałeś wcześniej przygotowane takie pełnomocnictwo, albo dana osoba będzie musiała się ubiegać o to pewnie w jakimś sądzie.

I teraz pełnomocnictwo medyczne można wykorzystać w sytuacji, jeżeli na przykład, nie wiem, żyjesz w związku nieformalnym albo nawet już… Macie zaplanowany ślub, bo jesteście narzeczeństwem, no ale mimo wszystko jeszcze formalności nie zostały spełnione, to w świetle prawa nadal jesteście osobami dla siebie obcymi i lekarz nie może Wam udzielić informacji na temat stanu zdrowia swojego pacjenta.

I to może być takie pełnomocnictwo, wtedy może być wykorzystane do tego, żeby po prostu móc ten stan zdrowia, dowiedzieć się po prostu jaki jest ten stan zdrowia.

To też może być wykorzystywane w sytuacjach, kiedy na przykład nie mamy rodziny albo po prostu chcemy upoważnić kogoś spoza naszej rodziny do tego, żeby…

Mógł takie informacje uzyskać jakiegoś najbliższego przyjaciela czy kogokolwiek, wspólnika na przykład, po to, żeby on wiedział, co się z nami dzieje. Tym bardziej, jak prowadzicie firmę, to też jest ważne, żeby wiedzieć, jak wygląda sytuacja. I jak ten stan zdrowia naszego wspólnika w biznesie i w życiu wygląda.

W związku z tym wydaje mi się, że to pełnomocnictwo zdrowotne w tych sytuacjach właśnie nagłych może być przydatne. Okej, i teraz opowiem o tym dokumencie, które nie jest pełnomocnictwem, natomiast które wydaje mi się, że powinno być dla Was ważne. I to jest upoważnienie do dostępu dokumentacji medycznej.

Słuchajcie, to jest coś innego niż to pełnomocnictwo medyczne, no bo tam dowiadywałeś się o stanie zdrowia, natomiast nie było mowy o żadnych dokumentach medycznych. Wydawanie dokumentów medycznych to jest jakby całkiem inna procedura i to pełnomocnictwo medyczne jakby nie do tego służy.

Tutaj mówimy o upoważnieniu do dostępu dokumentacji medycznej. I teraz chodzi o to, żebyś Ty jako osoba, na przykład spoza rodziny, czy nawet będąc rodziną… Małżonkiem, rodzicem, mógł bez problemu i w sposób szybki, płynny uzyskać dokumentację medyczną.

No bo to jest tak, że szpitale czy ogólnie placówki medyczne przecież mają swoje procedury wydawania dokumentów medycznych. Ty oczywiście mógłbyś o niej poprosić, ale jesteś w piączce bądź w paraliżu i nie dasz rady tego zrobić.

W związku z tym dobrze, żeby ktoś poza tobą mógł tę dokumentację medyczną uzyskać. To generalnie jakbyście sobie czytali na ten temat w internecie, czy na przykład małżonek może uzyskać dokumentację medyczną współmałżonka, to oczywiście może.

Natomiast wiecie, chodzi o to, żeby to wydarzyło się dość szybko i bez zbędnego stresu. Po co nam w takiej sytuacji dodatkowy stres, że my to musimy teraz latać do różnych instytucji, prosić o jakieś dokumentację medyczną, skoro jakby my tego potrzebujemy na już, a a nie tam za miesiąc czy trzy.

Także tak to wygląda. Jak wpiszecie sobie w Google upoważnienie do dostępu dokumentacji medycznej, to pierwszy link, który Wam się wyświetli, to jest ten taki dokument, który możecie sobie wydrukować i wpisać osoby, które będą miały takie upoważnienie.

I też można zadziałać jakby w drugą stronę, możecie określić, kto nie ma prawa uzyskać dostępu do waszej dokumentacji medycznej. Także jakby ten dokument można wykorzystać jakby dwustronnie. Albo kogoś upoważnić, albo komuś zabrać możliwość dostępu. Bardzo prosty dokument rządowy, więc polecam, możecie sobie ściągnąć i to po prostu wdrukować.

Oczywiście wzajemnie, jeżeli macie partnera. Partnerów, to warto wydaje mi się zrobić to wzajemnie. Okej, dlaczego jakby ten dokument jest jeszcze ważny? Załóżmy, że słuchaliście pierwszego odcinka i macie dobre ubezpieczenie na życie i przewidzieliście, że może wystąpić paraliż bądź śpiączka.

I teraz, żeby dostać świadczenie z towarzystwa, no to przecież trzeba przedstawić towarzystwu dokumentację medyczną. No i teraz, jeżeli… Nie przedstawimy, no to na jakiej zasadzie towarzystwo ma wypłacić pieniądze. No nie zrobi tego. W związku z tym dobrze byłoby mieć taki dokument, żeby to…

Żeby to wszystko sprawnie poszło, po to, żeby można było do towarzystwa wysłać te dokumenty razem z wnioskiem o wypłatę świadczenia, bo pewnie te pieniądze w tej sytuacji na pewno się przydadzą bardziej niż sama polisa, która nie zostanie wykorzystana, albo dopiero wtedy, jak wrócisz do… Do żywych i sam wystąpisz o odszkodowanie. No ale to szkoda, żeby tyle czasu te pieniądze były po prostu niedostępne.

Natomiast teraz tak, żeby móc złożyć wniosek w Twoim imieniu w towarzystwie, no to jest potrzebne oczywiście pełnomocnictwo przed ubezpieczycielem. I teraz takie pełnomocnictwo przed ubezpieczycielem pisze się właśnie po to, żeby ktoś w Twoim imieniu mógł złożyć wniosek o odszkodowanie.

I teraz bez dokumentacji medycznej nie złożymy wniosku, w związku z tym potrzebujemy upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej i potem potrzebujemy to pełnomocnictwo przed ubezpieczycielem. I takie pełnomocnictwo praktycznie, jak sobie robiłem research w internecie, no to widziałem, że różne towarzystwa mają własne druki, więc można wykorzystać albo gotowca od towarzystwa.

Albo po prostu napisać samemu takie pełnomocnictwo na kartce papieru, czego takie pełnomocnictwo miałoby dotyczyć. No to nie będzie pełnomocnictwo ogólne, dlatego że tutaj mówimy o wypłacie czasami całkiem niezłej kwocie.

No jak to się ubezpieczy na 200 tysięcy złotych, no to mówimy o całkiem pokaźnej kwocie pieniędzy. W związku z tym dobrze, żeby to było pełnomocnictwo właśnie takie rodzajowe, gdzie my określimy szczegółowy ten zakres czynności, czyli do złożenia… Wniosku o odszkodowanie w imieniu Twoim własnym.

I wiecie, generalnie te wszystkie dokumenty, o których my tutaj mówimy, teraz akurat tych trzech, to one mają spowodować to, że ten cały proces pójdzie właśnie gładko i szybko, bez latania po sądach czy jakichś innych instytucjach.

To jest też tak, że… Każda placówka musi przestrzegać prawa odnośnie RODO, w związku z czym ten obieg dokumentów jest utrudniony, no bo to ma tam szpital, ma towarzystwo, wiecie, każdy po prostu musi się do tego stosować. I teraz, jeżeli mamy jakieś pełnomocne…

Albo upoważnienie, to to wszystko skraca po prostu ten czas. Ktoś tam, kto ma zamiar nam wydać te dokumenty, mimo jego dobrej woli, on po prostu ma też swoje procesy, on też ma inne rzeczy, które go trzymają i tego nie może zrobić, więc jeżeli my to mu ułatwimy, no to on też będzie pewnie z tego powodu szczęśliwszy, więc dobrze jest po prostu mieć przygotowane te…

Te dokumenty zawczasu i taka jakby jest ich rola. Ok, następne pełnomocnictwo związane z pieniędzmi, to jest pełnomocnictwo bankowe.

I teraz je się ustala po to, żeby mieć dostęp do pieniędzy. No bo pewnie jak wiecie, nielegalnym jest…

Wzięcie kogoś karty, nawet jak znacie pin do karty i wyciągnąć z niej kasę. Bez zgody tego człowieka w ogóle no po prostu nie można tak robić. I teraz czy przelewamy? Sobie pieniędzy. Jak jesteście w związkach małżeńskich, to pewnie znacie loginy i hasła do konta swojego małżonka.

Natomiast chodzi o to, żeby móc to zrobić w sposób… Legalny i przejrzysty, a nie w jakiś taki sposób, wiecie, dziwaczny, niepotrzebnie się stresując, tym, że nielegalnie robię teraz przelew. Chodzi o to, żeby po prostu mieć dostęp do tych pieniędzy w sposób też ułatwiony.

Jeżeli też opłacacie jakieś polisy właśnie na życie, to dobrze, żeby ta osoba miała dostęp do konta, żeby mogła nadal opłacać tą polisę na życie, żeby ona czasem gdzieś tam nie wygasła, skoro leżycie w śpiątce czy paraliżu. No bo mimo wszystko… Wszystko, to ubezpieczenie może się przydać.

Więc tak, więc warto zrobić takie pełnomocnictwo, oczywiście też dwustronnie, że żona ciebie, ty żonę i to jest okej, żebyście po prostu mieli dostęp do swoich kont bankowych w prosty sposób.

Wtedy jak macie też takie pełnomocnictwo, to możecie wystąpić o na przykład kartę imienną, mieć swoją kartę ze swoim pinem i tak dalej, więc to jakby sprawa jest do załatwienia i I można to w prosty sposób załatwić, tym bardziej, że te pełnomocnictwo bankowe, no to ja akurat w swoim banku zrobiłem, no nie wiem, no w pięć, no nawet nie, no dobra, niech będzie już te pięć minut na stronie banku, no to jest temat naprawdę bardzo, bardzo prosty.

Ok, następne pełnomocnictwo to jest pełnomocnictwo pocztowe.

I ono jest troszkę śmieszne.

Dlatego, że wiecie, to niby się by wydawało, że to jest prosta czynność, no pójść odebrać jakiś tam list, nie? No ale nie.

To jest tak, że my nie odbierzemy listu, jeżeli nie będziemy mieć pełnomocnictwa pocztowego, które uwaga, robi się na specjalnym druczku na poczcie. Nie możecie go sobie po prostu napisać tak o w domu, tylko trzeba je pójść, po prostu trzeba pójść na pocztę i je zrobić w obecności urzędnika pocztowego i koniec. I to jest jedyna możliwość, żeby potem móc odbierać listy pocztowe w czyimś imieniu.

No cóż wiecie, poczta trochę, nie wiem, moim zdaniem to jest trochę średniowieczne rozwiązanie. Praktycznie wszystko już można zrobić zdalnie, a tutaj musimy…

Pójść na pocztę i po prostu zrobić jakiś druczek. Na szczęście, słuchajcie, no plus jest taki, że robi się to raz, te pełnomocnictwo tam po prostu już leży i nie trzeba jakby z jakimś papierem latać na pocztę i go pokazywać, że to my mamy tutaj teraz takie prawo, żeby odebrać list za kogoś. Po prostu to leży na poczcie i jest okej.

Natomiast to mówię wam o tym, bo też o tym nie wiedziałem. Dowiedziałem się robiąc research na temat właśnie pełnomocnictw. I wykorzystania ich w życiu i wydawało mi się, że to jest też dość istotne. I teraz tematy dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą wpisaną do CIDG, czyli JDG, jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółki cywilne. To jest pierwsze co? No to pełnomocnictwo w firmie.

Je się ustala po to, żeby ktoś mógł reprezentować właściciela firmy w różnych instytucjach. Albo na przykład miał też ten ktoś dostęp do konta. To może być na przykład żona, może być takim pełnomocnikiem. Jak prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, no to jedyną możliwością, żeby żona miała dostęp do konta firmowego, to jest właśnie ustalenie jej jako pełnomocnika.

I wtedy… Jak będzie miała dostęp do konta, to będzie mogła płacić firmą, w sensie opłacać faktury, podatki i tak dalej. Jeżeli na przykład dzięki Twojej firmie rodzina jest ubezpieczona w ZUS-ie i ma dostęp tam do lekarzy i tak dalej, to wydaje mi się, że to jest dość istotne, żeby te potem ZUS-y i podatki opłacać, skoro Ty tego sam osobiście zrobić nie możesz, tak?

No bo cały czas rozpatrujemy sytuację piączki i paraliżu. W związku z tym takie pełnomocnictwo w firmie jest dość istotne. Warto zadbać o dostęp do maila, czyli gdzieś trzymać te hasła do tego, żeby po prostu ktoś inny niż Ty mógł się zalogować i zobaczyć, co się tam po prostu dzieje.

Kolejne pełnomocnictwo to jest właśnie prokura. I udzielenie prokury w firmie, jakby udziela się tą prokurę po to, żeby dana osoba mogła reprezentować Ciebie jako przedsiębiorcę w czynnościach sądowych i pozasądowych. I chodzi tu o każdą czynność, która w jakikolwiek sposób jest związana z działalnością przedsiębiorcy.

I na przykład chodzi o reprezentowanie Cię przed sądami, urzędami, zawieranie umów sprzedaży, najmu, podpisywanie weksli, zaciąganie kredytów, pożyczek, zawieranie umów o pracę.

Ja dlatego powiedziałem, że prokurent to taki pełnomocnik na sterydach, bo jak widzisz on może dość duże rzeczy, generalnie czego nie może.

No nie może na przykład sprzedać firmy albo obciążyć nieruchomości, czyli nie może wziąć kredytu, hipoteki nie może zaciągnąć na nieruchomość, także tego nie może zrobić, ale poza tym może dość sporo i to przede wszystkim taka osoba, ten prokurent, no to powinna być osoba, która rzeczywiście zna się na Twoim biznesie, wie co, z czym się je, żeby po prostu nie narobił jakichś tam problemów, bo musisz mieć świadomość.

Że prokurent działa w Twoim imieniu i jeżeli on tam narobi problemów, no to Ty będziesz musiał jakby z tym się mierzyć, nie? Więc on co prawda ma działać w Twoim imieniu i na Twoją korzyść, natomiast no jakby tutaj zaciąganie kredytów, pożyczek, no tam efekty przecież kredytów każdy może sobie wyobrazić, jakie są.

No tak to właśnie wygląda. Plusem prokury jest też to… Że twoja śmierć jako przedsiębiorcy nie powoduje wygaśnięcia prokury, w odróżnieniu od pełnomocnictwa. Teraz jakby ciebie zabrakło, a ustanowiłeś sobie jakiegoś pełnomocnika w firmie, no to wygasa.

Nie ma mocodawcy, pełnomocnik stracił swoje możliwości, natomiast podczas… Prokury tak nie ma, więc jest to przewaga prokurenta nad pomocnikiem.

Dodatkowym takim plusem jest to, że można go wpisać też do CIDG i teraz wiecie, to jest tak, że jak on tam pójdzie, ten prokurent do urzędników, to nie musi chodzić z jakimś tam papierem, że on jest prokurentem itd., tylko pani sobie tam w okienku po prostu sprawdzi na stronie, po prostu w rejestrze firm, czy rzeczywiście ten człowiek jest tam wpisany, wylegitymuje go i tyle.

I też dodatkowym takim plusem jest to, że jeżeli myślicie o zabezpieczeniu firmy trochę szerzej, właśnie pod kątem jeszcze zarządu sukcesyjnego, o którym opowiadałem podczas drugiego odcinka, to prokurent, można tak ustalić, możesz tak zrobić, możesz zastrzec, że prokurent po twojej śmierci będzie pełnił rolę zarządcy sukcesyjnego.

To się wydaje dość logiczne, bo to jest człowiek, który zna ten twój biznes, pomaga ci, ma dość dużo uprawnień. No to jeżeli Ciebie zabrakło, no to kto inny mógłby ten biznes dalej pociągnąć, żeby coś z tego jeszcze tam powiedzmy było. No taki prokurent wydaje się być najbardziej racjonalnym, więc można sobie jedno połączyć z drugim.

Temat jest banalnie prosty, dlatego że ustala się go tego prokurenta w CIDG i zresztą zarząd sukcesyjny też, więc możesz to zrobić jakby za jednym zamachem. I wydaje mi się, że to będzie bardzo z korzyścią. Dla Ciebie. Okej, słuchajcie, to tyle, jeżeli chodzi o pomysły, w jaki sposób można wykorzystać pełnomocnictwa w życiu prywatnym i tym firmowym.

Jeżeli Wy osobiście macie jakiś inny pomysł, gdzie można byłoby to wykorzystać, to możecie się nim podzielić, ja chętnie wysłucham też Waszych myśli na ten temat. Ja oczywiście, wiecie, to nie jest tak, że jestem alfą i umegą i wiem wszystko.

Mogłem coś istotnego pominąć i fajnie, jeżeli ktoś z Was o tym wspomni w komentarzu albo napisze po prostu do mnie na social mediach, to chętnie porozmawiamy na ten temat. Może jakaś ciekawa dyskusja się z tego wyłoni. Także to tyle i zapraszam Ciebie do krótkiego podsumowania.

A w podsumowaniu tak, czyli w dzisiejszym odcinku dowiedziałeś się właśnie, jak można wykorzystać pełnomocnictwa, dlaczego one są ważne, o dokumencie, o upoważnieniu do dostępu dokumentacji medycznej, bez którego dostęp do tej dokumentacji będzie utrudniony, w związku z czym potem wysłanie wniosku o ubezpieczenie też będzie utrudnione, co łączy się też z pełnomocnictwem przed ubezpieczycielem.

Tak akurat starałem się poprowadzić ten odcinek, żebyście zachować pewien ciąg myślowy.

Mam nadzieję, że mi się to udało. Wydaje mi się, że pełnomocnictwa są różnie ważne jak testamenty, dyspozycje i inne dokumenty w związku ze śmiercią. No bo przecież ten scenariusz paraliżu, śpiączki, on też może się wydarzyć. Natomiast wydaje mi się, że jest to temat warty. Zaopiekowania, tym bardziej, że te wszystkie pełnomocnictwa, o których tutaj mówimy, ustalenie prokury i tak dalej, to jest koszt z 0 zł.

A jak wiadomo, 0 zł to jest uczciwa cena. W związku z tym możecie zrobić to po prostu w sposób szybki, prosty i za 0 zł.

Dobrze, słuchajcie, w dzisiejszym odcinku to tyle. Dziękuję Wam za wysłuchanie kolejnego odcinka. Zapraszam do subskrybowania mojego kanału. I oczywiście, jeżeli uznacie za słuszne, że ten temat może się komuś przydać i ta wiedza, którą się tutaj dzieje, jest cenna, to będę wdzięczny za niesienie tego podcastu też do innych osób. Także dziękuję Wam bardzo i do usłyszenia w przyszłości. Cześć!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *