Zabezpieczony Biznes

Zabezpieczenie firmy na okoliczność śmierci wspólnika​

Pomagam firmom zminimalizować konsekwencje prawne i finansowe w sytuacji śmierci jednego ze wspólników w spółce z o.o. w taki sposób, żeby zachowali decyzyjność w firmie.

Zabezpieczenie na okoliczność śmierci wspólnika
- na czym polega?

Usługa polega na określeniu co ma stać się z firmą i udziałami wspólnika w momencie jego śmierci. Przeprowadzamy symulacje śmierci wspólnika i sprawdzamy jakie skutki prawne i finansowe wynikają z takiego zdarzenia po to, żeby wspólnie z klientem wypracować koncepcję zabezpieczenia firmy oraz jego rodziny.

Na jakich płaszczyznach zabezpieczam firmę?

Doradztwo polega na zabezpieczeniu firmy na płaszczyźnie prawnej i finansowej:

1. Prawnej, dlatego że między innymi analizuję umowę spółki, żeby sprawdzić czy znajdują się w niej odpowiednie zapisy określające co ma stać się z udziałami w momencie śmierci.

2. Finansowej, ponieważ śmierć wspólnika może spowodować konieczność wykupu udziałów od spadkobierców. Pomagam w ustaleniu kwoty wykupu udziałów, a wykorzystując ubezpieczenie na życie tworzę polisy gwarantujące sfinansowanie wykupu.

Zapytaj o swoją sytuację

Każdą koncepcję zabezpieczenia firmy opracowuję indywidualnie. Opowiedz o swojej sytuacji, a ja odpowiem czy mogę Ci pomóc.

Chcesz zabezpieczyć swój biznes?

Zamów bezpłatną rozmowę, a ja oddzwonię i sprawdzę czy mogę pomóc zabezpieczyć Twoją firmę.

Problemy wynikające ze śmierci wspólnika

Rozmawiając z właścicielami spółek zauważyłem, że wskazują oni na kilka problemów spowodowanych śmiercią wspólnika. Można do nich zaliczyć to, że do firmy wejdą spadkobiercy (żona, dziecko, rodzic wspólnika), którzy mogą nie znać się na biznesie, a będą mieć realny wpływ na podejmowane decyzje w spółce. Natomiast w momencie konfliktu może dojść do paraliżu decyzyjnego i konieczności spłaty spadkobierców, którzy prawie zawsze wolą pieniądze od udziałów i zawyżają wartość firmy. Jeżeli udziały odziedziczy małoletni, większość decyzji będzie podejmować sąd rodzinny w imieniu dziecka co dodatkowo komplikuje sytuację.

Dlatego wyspecjalizowałem się w tworzeniu planów ochronnych dla właścicieli firm łącząc wiedzę z zakresu prawa i ubezpieczeń w taki sposób, żeby wspólnicy mogli zachować decyzyjność w firmie zgodnie w wypracowanym planem np. poprzez wyłączenie spadkobierców z dziedziczenia udziałów. A wykorzystując ubezpieczenie na życie mieli GWARANCJE tego, że udziały spadkobierców zostaną spłacone uczciwą kwotą za trud i czas, który zmarły wspólnik włożył w tworzenie firmy

Wielu właścicieli spółek nie ma zaopiekowanego tego tematu, bo po prostu nie mieli okazji o tym z nikim porozmawiać.

Rezultatem zabezpieczenia śmierci wspólnika jest to, że minimalizujemy ryzyko konfliktu ze spadkobiercami, dzięki czemu pozostali wspólnicy mogą skupić się na prowadzeniu działalności bez konieczności latania po sądach i wydawania pieniędzy na prawników.

Chcesz uniknąć skutków śmierci wspólnika?

Zamów bezpłatną rozmowę, a ja oddzwonię i sprawdzę czy mogę pomóc zabezpieczyć Twoją firmę.

Zabezpieczenie na okoliczność śmierci wspólnika
- czy warto?

- koszt stworzenia dokumentów prawnych, instrukcji jest zdecydowanie niższy od pozostawienie sprawy urzędnikom i losowi.

- współpraca z konsultantem ma taki plus, że mogę spojrzeć na firmę i sytuacje rodzinną z innej perspektywy, dzięki czemu instrukcje zbudowane są w oparciu o rozwagę, a nie emocje.

- jedynie za życia możemy wpłynąć na to, co ma się wydarzyć z naszym majątkiem po śmierci.

Zabezpieczenie na okoliczność śmierci wspólnika
- ile to kosztuje?

Koszty doradztwa można podzielić na trzy płaszczyzny:
1. Doradztwo - wypracowanie koncepcji wymaga zaangażowania konsultanta sukcesyjnego, prawników czy doradców podatkowych. Koszt jest adekwatny do przeznaczonego czasu i od tego jak bardzo sytuacja jest złożona.

2. Instrukcje prawne - testamenty, zmiany umów spółek czy indywidualne postanowienia to niektóre z elementów do wypracowania i wdrożenia.

3. Finansowy - składka na ubezpieczenie jest zależne od sumy jaką należy przeznaczyć na przykład na: spłatę udziałów czy wsparcia w razie choroby, wypadku oraz od wieku osób ubezpieczonych.

Koszt doradztwa jest tak skalkulowany, żeby był osiągalny nawet dla małych firm. Dokładny koszt usługi można oszacować po zbadaniu sytuacji.