Zabezpieczony Biznes

Niepełnoletnie dziecko wspólnikiem spółki z o.o.

Niepełnoletnie dziecko wspólnikiem spółki z o.o.? Dowiedz się jakie problemy powoduje śmierć wspólnika i jak ich uniknąć!

     Śmierć wspólnika w spółce z .o.o., prócz wyzwań emocjonalnych dla rodzin, to problemy prawne i finansowe dla udziałowców, które POJAWIAJĄ się od razu w KAŻDEJ firmie. Poniżej 3 przykładowe wyzwania i koncepcje ich rozwiązania.

📍1. Udziały DZIEDZICZY niepełnoletnie DZIECKO.

     Udziały dziedziczy się tak samo jak auto czy dom. Jeżeli Twój wspólnik umrze, a miał dziecko, to stanie się one Twoim wspólnikiem. Biorąc pod uwagę, że dzieci (do 13 roku życia) nie mają zdolności do czynności prawnych, to taka sytuacji może powodować paraliż decyzyjny w firmie.

     Możesz ograniczyć wejście spadkobierców do spółki odpowiednimi zapisami w umówię spółki, pod warunkiem spłaty ich udziałów.

     Krzyżowe zabezpieczenie wspólników #polisami i odpowiednia umowa spółki da Ci GWARANCJĘ, że zachowasz decyzyjność w firmie.

     Dzięki temu uzyskasz poczucie bezpieczeństwa i dołączysz do grona odpowiedzialnych przedsiębiorców.

     Jak jest w Twojej firmie? Umów się na bezpłatną rozmowę.

📍2. Niekompetentny spadkobierca jako wspólnik.

     Nowym udziałowcem może stać się żona/mąż zmarłego wspólnika (a nawet jego rodzice czy rodzeństwo!). Nie ma tragedii jeżeli nowy wspólnik-spadkobierca mniej więcej zna się na firmie. Natomiast gorzej, jeżeli ten nowy wspólnik MYŚLI, ŻE SIĘ ZNA i ma wpływ na firmę.

     Do zastąpienia kompetencji zmarłego wspólnika możesz zatrudnić managera z zewnątrz.

     Spór ze wspólnikiem to realne straty finansowe i toksyczna atmosfera w firmie, a dzięki managerowi z zewnątrz rozwiążesz dwa problemy na raz.

     Zadanie rekrutacji możesz zlecić ekspertom z firm, które się tym specjalizują. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby.

     Czy nie lepiej zadbać o to wcześniej, kierując się logiką i bez presji czasu?

📍3. Likwidacja firmy.

     W sytuacji konfliktu z nowym spadkobiercą może dojść w ostateczności do pozwu o rozwiązanie spółki – jest to możliwe na przykład, gdy „założony cel spółki jest niemożliwy do osiągnięcia” – co może doprowadzić do jej likwidacji, albo konieczności spłaty wspólnika po wartości rynkowej.

     Rozwiązaniem może być przygotowanie planu na ewentualne konflikty i pozbycie się niewygodnego wspólnika ze spółki.

     Dzięki temu zaoszczędzisz czas, nerwy i pieniądze, bo nie będziesz musiał walczyć w sądzie o swoje racje.

     Zapytaj swojego prawnika i księgowej, ile by kosztowała spłata spadkobiercy w momencie konfliktu.

     Zastanów się czy nie rozsądniej i taniej jest na chłodno zadbać o rozwiązanie takich problemów?

Każda przypadek jest inny, a przykłady opisane wyżej z konieczności uprościłem. Jeżeli zastanawiasz się jak stworzyć pisemne instrukcje w Twojej firmie w sytuacji śmierci wspólnika, to zleć diagnozę swojej sytuacji na bezpłatnej konsultacji

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *